×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

تازه ها

امروز : پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Thursday, 1 June , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 5 خبر
هدف از ایجاد بازار آب در استان قزوین مدیریت مصرف آب به ویژه در کشاورزی است/۱۲ میلیون متر مکعب از منابع  آبی قزوین  در بازار آب مبادله میشود

به گزارش کافه خبر قزوین؛مدیرعامل شرکت آب منطقه ایی قزوین در خصوص راه اندازی بازار آب اظهار کرد: با توجه به وضعیت وخیم منابع آبی در استان ها به ویژه در دشت قزوین به عنوان یکی از دشت های بزرگ و استراتژیک در سطح کشور، وزارت نیرو و شرکت مدیریت منابع آب ایران به دنبال طرح ها و پروژه هایی می باشند که استان ها بتوانند با اجرای آنها به کاهش و بهبود روند افت سطح آب های زیرزمینی کمک کنند.

 منصورستوده تصریح افزود: در همین راستا طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی شامل ۱۵ پروژه در حال انجام است و در کنار آن نیز بحث ایجاد بازار آب بعنوان یک طرح جدید در شرکت مدیریت منابع آب ایران مطرح و مقرر شد در ۴ استان از جمله استان قزوین به صورت پایلوت اجرا و راه اندازی شود و نتایج  آن پس از ارزیابی و احصاء نقاط ضعف و قوت مجدداً مورد بررسی قرار گیرد.

وی تصریح کرد: از سال ۱۴۰۰ همکاران در شرکت آب منطقه ای در راستای راه انداز بازار آب، جلسات مختلف کارشناسی و مدیریتی را برگزار نمودند و نهایتا بعد از تهیه شیوه نامه بازار و پیگیری های متعدد خوشبختانه موفق شدیم در اسفند ماه ۱۴۰۱ بصورت رسمی مجوز ایجاد و راه اندازی بازارسهم آب در استان را از شرکت مدیریت منابع آب ایران و با امضای معاون آب و آبفا وزیر نیرو دریافت کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین یادآور شد: از آنجایی که راه اندازی بازار آب یک کار درون سازمانی نبوده و فرابخشی است نیاز به همکاری سایر ارگان ها و دستگاه های اجرایی ذیربط مانند استانداری، سازمان جهاد کشاورزی، سازمان صنعت، معدن و تجارت است که می توانند در این زمینه کمک شایانی را ارائه کنند.

ستوده افزود: هدف از ایجاد بازارآب در استان قزوین، مدیریت مصرف آب به ویژه در بخش کشاورزی است زیرا با صرفه جویی آب در بخش کشاورزی و افزایش بهره وری می توانیم از منابع آب به خوبی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: قرار نیست که با مبادله سهم آب بین کشاورزان میزان تولیدات کشاورزی کاهش پیدا کند بلکه هدف، استفاده صحیح از منابع آبی برای طرح کشت های ابلاغی و بهره گیری از روش های نوین آبیاری می باشد که می تواند منجر به افزایش بهره وری گردد، بنابراین انتظار ما از ایجاد بازار آب افزایش بهره وری و صرفه جویی در مصرف منابع آب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین با اشاره به زیرساخت های مورد نیاز جهت پیاده سازی بازار آب بیان کرد: اندازه گیری میزان حجم آب برداشتی از چاه ها یکی از مهمترین اطلاعات مورد نیاز در بازار سهم آب می باشد که این مهم  از طریق نصب کنتورهای هوشمند و مشاهده و پایش آن در رصدخانه آب استان حاصل می گردد.

ستوده اعلام کرد: در گام نخست مقرر شده یک درصد از منابع آب زیرزمینی در این بازار مبادله شود که براساس آماربرداری صورت گرفته یک درصد سهم آب استان قزوین معادل ۱۲ میلیون مترمکعب می باشد.

وی افزود: این طرح به مدت یکسال بصورت پایلوت در استان اجرا می شود و پس از احصاء نقاط قوت و ضعف در گام بعدی بازار اصلی آب با ظرفیت بیشتری اجرا و پیاده سازی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین در پایان عنوان کرد: با توجه به وضعیت مصارف آب در بخش صنعت در آینده می توانیم آب های نامتعارف مانند پساب را هم وارد این بازار کنیم و از طریق باز تخصیص آن ها  بخشی از منابع آب زیرزمینی را به نفع آبخوان استان ذخیره نماییم.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.