×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

تازه ها

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Monday, 20 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
آخرین وضعیت کتاب‌های قیصر امین‌پور

به گزارش کافه خبر قزوین،قیصر امین‌پور، قیصر امین پور به سال ۱۳۳۸ در گتوند، روستایی از توابع دزفول، زاده شد. تحصیلات دبستانی را در همان روستا و تحصیلات دبیرستانی را در دزفول به پایان برد. به دنبال پذیرفته شدن در رشته دامپزشکی به تهران آمد. اما، سال بعد، از ادامه تحصیل در این رشته انصراف داد و در رشته علوم اجتماعی نام‌نویسی کرد. آن را هم نیمه کاره گذاشت و خارج از محیط دانشگاهی به فعالیت فرهنگی دلخواه خود سرگرم شد: با جمعی از همفکرانش، در شکل‌بندی حوزه اندیشه و هنر اسلامی سهیم شد.

سپس در سال ۱۳۶۰، دبیر صفحه شعر هفته‌نامه سروش شد و تا ۱۳۷۱ در این سمت باقی ماند. در سال ۱۳۶۳ دو دفتر شعر منتشر کرد: «تنفس صبح» و «در کوچه آفتاب» (مجموعه رباعی‌ها). در همین سال به دانشگاه بازگشت: این بار به رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران. مجموعه ای از نثر ادبی را هم به نام «طوفان در پرانتز» و منظومه‌ای برای نوجوانان به نام «ظهر روز دهم» را در سال ۱۳۶۵ منتشر کرد.

سال ۱۳۶۶  از حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی بیرون آمد. کمی بعد، در سال ۱۳۶۷، سردبیر سروش نوجوان شد و، در ضمن، به تدریس در دانشگاه الزهرا پرداخت.  در سال ۱۳۶۸، دفتر شعر جوان را راه اندازی، و «مثل چشمه، مثل رود» را برای نوجوانان منتشر کرد. در سال ۱۳۶۹ تحصیل در مقطع دکتری در رشته زبان و ادبیات فارسی را در دانشگاه تهران آغاز کرد.  او در سال ۱۳۷۶ از پایان‌نامهدکتری خود با راهنمایی محمدرضا شفیعی کدکنی با عنوان «سنّت و نوآوری در شعر معاصر» دفاع کرد. این پایان‌نامه در سال ۱۳۸۳ و از سوی انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شد.

او هشتم آبان ۱۳۸۶، در سن ۴۸ سالگی در تهران درگذشت و در زادگاهش گتوند خوزستان به خاک سپرده شد. به همین بهانه، مروری خواهیم داشت بر وضعیت چاپ کتاب‌های این شاعر:

روابط عمومی انتشارات علمی و فرهنگی با بیان این‌که آخرین چاپ کتاب «سنت و نوآوری در شعر معاصر» که چاپ چهارم آن بود در سال ۱۳۹۱ منتشر شده است و  فعلا این کتاب موجود نیست. البته احتمال تجدید چاپ آن وجود دارد.

روابط عمومی انتشارات مروارید نیز درباره آخرین‌ چاپ کتاب‌های او در این نشر گفت: «شعر و کودکی» چاپ هفتم، مجموعه شعر «گل‌ها همه آفتاب‌گردانند» چاپ هجدهم، «گزیده اشعار قیصر امین‌پور» در قطع رقعی چاپ سی و سوم، «مجموعه کامل اشعار امین‌پور» چاپ بیستم، مجموعه شعر «دستور زبان عشق» چاپ بیستم.

روابط عمومی نشر افق هم درباره آخرین چاپ کتاب‌های امین‌پور اظهار کرد:  مجموعه شعر «آینه‌های ناگهان» چاپ بیست و چهار، کتاب «بی‌بال‌ پریدن» نیز چاپ بیست و پنجم است که هر دو در سال ۱۴۰۱ منتشر شده است. مجموعه «به‌ قول پرستو» نیز در سال ۱۳۹۸ به چاپ دوازدهم رسیده است و در حال حاضر ناموجود است و با توجه به شرایط فعلا در برنامه‌های تجدید چاپ نیست.

«آواز عاشقانه ما در گلو شکست» هم گزیده‌ دیگری از شعرهای این شاعر است که در نشر نیماژ  منتشر شده است اما به گفته روابط عمومی این نشر کتاب موجود نیست و سال‌هاست تجدید چاپ نمی‌شود.

روابط عمومی انتشارات سروش نیز  درباره آخرین وضعیت چاپ کتاب‌های قیصر امین‌پور در این نشر اظهار کرد: چاپ دهم «تنفس صبح» حدود دو هفته پیش منتشر شد. آخرین چاپ «مثل چشمه مثل‌ رود» سال ۹۶ بود که به چاپ هشتم رسیده بود، و «ظهر روز دهم.» نیز تک چاپ بود که در سال ۸۷ منتشر شده است و در حال حاضر موجودی نداریم اما قصد تجدید چاپ داریم که به دلیل مسائل فنی هنوز چاپ نشده است.

همچنین روابط عمومی انتشارات سوره مهر گفت:  چاپ دوم کتاب «حرف آخر عشق»  در سال ۹۳ منتشر شده است که فعلا موجود است.

همچنین «اگر عشق نبود» منتخبی از هشت دفتر شعر قیصر امین‌پور است که سال ۱۳۹۴ در نشر سخن منتشر شده است.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.